La Liga-holdenes testkampe

Oversigt over La Liga-holdenes test-resultater denne sommer.

I weekenden omkring 18. august skydes den nye sæson i La Liga igang. Her får du et overblik over La Liga-holdenes præstationer i forberedelseskampene denne sommer.

ALAVES
25.7. Alaves – Fuenlabrada
27.7. Albacete – Alaves
31.7. Alaves – Real Sociedad
3.8. Santander – Alaves
7.8. Alaves – Zaragoza
10.8. Alaves – Sporting Gijon
10.8. Alaves – Oviedo

ATHLETIC BILBAO
20.7. Arenas Club – Athletic Bilbao 1-6
(Aduriz, Garcia, Williams, Ibai, Vicente, Williams)

27.7. Paderborn – Athletic Bilbao
28.7. Gladbach – Atletic Bilbao
1.8. Numancia – Athletic Bilbao
3.8. West Ham – Athletic Bilbao
4.8. Santander – Athletic Bilbao
8.8. Mirandés – Athletic Bilbao
14.8. Leioa – Athletic Bilbao

ATLETICO MADRID
20.7. Numancia – Atl. Madrid 0-3
(Vitolo, Saponjic, Felipe)

24.7. Guadalajara – Atletico Madrid
27.7. Real Madrid – Atletico Madrid
1.8. MLS Allstars – Atletico Madrid
3.8. Atl. San Luis – Atletico Madrid
10.8. Atletico Madrid – Juventus

BARCELONA
23.7. Barcelona – Chelsea
27.7. Kobe – Barcelona
4.8. Barcelona – Arsenal
7.8. Napoli – Barcelona
10.8. Barcelona – Napoli

BETIS
19.7. Porto – Betis 1-1
(Juanmi)

21.7. Betis – Portimonense 2-1
(Raul, Joaquin)

24.7. Betis – Querétaro
28.7. Betis – Club Pueblo
4.8. Betis – Raja Athletic Club
7.8. Betis – Las Palmas
10.8. Betis – Deportivo La Coruña

CELTA VIGO
20.7. Celta Vigo – Lugo 3-0
(Selvmål, Mina, Aspas)

27.7. Celta Vigo – Lille
28.7. Werder Bremen – Celta Vigo
3.8. Union Berlin – Celta Vigo
10.8. Celta Vigo – Lazio

EIBAR
15.7. Leioa – Eibar 0-2
(Kike, Leon)

17.7. Amorebieta – Eibar 1-3
(De Blasis, Leon, Benito)

20.7. Leverkusen – Eibar 2-2
(Bravo, Benito)

21.7. Eibar – Kayserispor 5-2
(Leon, Dmitrovic, De Blasis, Charles, Kike)

27.7. Besiktas – Eibar
28.7. Bremen – Eibar
3.8. Düsseldorf – Eibar
8.8. Osasuna – Eibar

ESPANYOL
16.7. Peralada – Espanyol 0-6
(Melendo, Ferreyra, Lozano, Pipa, Ribaudo, Puado)

20.7. Lens – Espanyol 1-3
(Melendo, Ferreyra, Roca)

25.7. Espanyol – Stjarnan (EL-kval)
28.7. Sheffield Wednesday – Espanyol
1.8. Stjarnan – Espanyol (EL-kval)

GETAFE
20.7. Portimonense – Getafe 0-0

24.7. Rayo Majadahonda – Getafe
27.7. Gijon – Getafe
31.7. Albacete – Getafe
2.8. Getafe – Crotone
7.8. Mallorca – Getafe
10.8. Getafe – Atalanta

GRANADA
20.7. Granada – Reading 1-0
(Azeez)

27.7. Granada – Alcorcon
4.8. Granada – Las Palmas
9.8. Granada – Sevilla

LEGANES
13.7. Leganes – Rayo Vallecano 2-2
(Gumbau, Sabín)

24.7. Raja Casablanca – Leganes
27.7. Ittihad – Leganes
31.7. Alcorcon – Leganes
3.8. Amiens – Leganes
10.8. Albacete – Leganes

LEVANTE
20.7. Villarreal – Levante 2-1
(Bardhi)

23.7. Murcia – Levante
25.7. Almeria – Levante
27.7. Cartagena – Levante
10.8. Mallorca – Levante

MALLORCA
21.7. Mallorca – Felanitx 4-0
(Junior, Alegria, Chavarria, Sevilla)

24.7. Mallorca – Platges de Calvia
25.7. Mallorca – Constancia
28.7. Mallorca – Poblense
1.8. Malaga – Mallorca
4.8. Mallorca – Crotone
7.8. Mallorca – Getafe
10.8. Mallorca – Levante

OSASUNA
20.7. Osasuna – Osasuna B 3-0
(Torres, Garcia, Garcia)

24.7. Amorebieta – Osasuna
27.7. Numancia – Osasuna
3.8. Nijmegen – Osasuna
4.8. Graafschap – Osasuna
8.8. Osasuna – Eibar
9.8. Real Sociedad – Eibar

REAL MADRID
21.7. Bayern – Real Madrid 3-1
(Rodrygo)

24.7. Real Madrid – Arsenal
27.7. Real Madrid – Atletico Madrid
30.7. Real Madrid – Tottenham
31.7. Real Madrid – Bayern/Fenerbahce

REAL SOCIEDAD
13.7. Lagun Onak – Real Sociedad 0-5
(Munoz, Januzaj, Isak, Portu, Willian José)

20.7. Santander – Real Sociedad 1-0

26.7. Nottingham – Real Sociedad
27.7. Real Sociedad – Millwall
31.7. Alaves – Real Sociedad
3.8. Watford – Real Sociedad
9.8. Real Sociedad – Osasuna
10.8. Real Sociedad – Eibar

SEVILLA
13.7. Sevilla – Reading 2-1
(Nolito, Lara)

18.7. FC Dallas – Sevilla 1-3
(De Jong, Jordan, Nolito)

21.7. Sevilla – Liverpool 2-1
(Nolito, Pozo)

27.7. Sevilla – Everton
27.7. Mainz – Sevilla
3.8. Hoffenheim – Sevilla
9.8. Sevilla – Granada
10.8. Sevilla – Extremadura

VALENCIA
20.7. Valencia – Monaco 0-1

23.7. Sion – Valencia
28.7. Sporting Lissabon – Valencia
2.8. Brighton – Valencia
4.8. Leverkusen – Valencia
10.8. Valencia – Inter

VALLADOLID
17.7. San José Earthquakes – Valladolid 1-1
(Ramirez)

21.7. Cardiff – Valladolid 1-1
(Barba)

27.7. Valladolid – Santander

VILLARREAL
13.7. Villarreal – West Bromwich 3-0
(Moreno, Trigueros, Bacca)

20.7. Villarreal – Levante 2-1
(Cazorla, Bacca)

26.7. Augsburg – Villarreal
28.7. FC Köln – Villarreal
2.8. Schalke – Villarreal
7.8. Villarreal – La Nucia